Jak prawidłowo dawkować pantoprazol?

Pantoprazol jest lekiem z grupy inhibitorów pompy protonowej, który jest szeroko stosowany w leczeniu różnych dolegliwości żołądkowych. Lek ten działa przez hamowanie produkcji nadmiernej ilości kwasu żołądkowego, co pomaga w leczeniu stanów takich jak tzw. zgaga, choroba refluksowa przełyku czy wrzody żołądka. W tym artykule poruszymy temat właściwego schematu dawkowania pantoprazolu.

Jak dawkować pantoprazol u dorosłych?

W przypadku objawowej postaci choroby refluksowej przełyku, dorosłym i młodzieży powyżej 12. roku życia zaleca się dawkę 20 mg raz na dobę. Zwykle objawy ustępują po 2-4 tygodniach leczenia.
Jeśli leczenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, można je przedłużyć o kolejne 4 tygodnie. Po zniknięciu objawów, w razie ich powrotu, lek można stosować na żądanie, czyli jedna tabletka 20 mg w razie potrzeby. Jeśli objawy nie ustępują mimo dawkowania na żądanie, można rozważyć ciągłe stosowanie leku, jednak wymaga to konsultacji lekarskiej.
W przypadku długotrwałego leczenia i zapobiegania nawrotom refluksowego zapalenia przełyku zaleca się dawkę 20 mg raz na dobę. Dawkę tę można zwiększyć do 40 mg w przypadku nawrotu choroby, a po wyleczeniu nawrotu – zmniejszyć ponownie do 20 mg dziennie.
Jeżeli pantoprazol jest stosowany do zapobiegania owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy spowodowanym długotrwałym stosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), zalecana dawka u dorosłych wynosi 20 mg raz na dobę.

Czy pantoprazol może być stosowany u dzieci?

Pantoprazol nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 12 roku życia.

Jak szybko zaczyna działać pantoprazol?

Maksymanle stężenie pantoprazolu w osoczu osiągane jest po około 2 – 2,5 godziny po podaniu.
Należy jednak pamiętać, iż ustąpienie objawów następuje po około 2 tygodniach stosowania.

Jak długo działa pantoprazol? Jak długo trwa terapia tym lekiem?

W przypadku refluksu żołądkowo-przełykowego terapia pantoprazolem trwa zazwyczaj 6-8 tygodni, a po tym okresie lek jest stosowany sporadycznie w razie wystąpienia objawów.
W uzasadnionych przypadkach lekarz może zalecić przewlekłe stosowania pantoprazolu.

Podsumowanie

Pantoprazol jest skutecznym lekiem stosowanym w przypadku różnych dolegliwości żołądkowych; jest to substancja należąca do inhibitorów pompy protonowej. Lek jest najczęściej stosowany w przypadku tzw. zgagi, czyli pieczenia w przełyku spowodowanego zarzucaniu kwasowej treści pokarmowej z żołądka, co jest związane z refluksem żołądkowo-przełykowym.

Bibliografia

http://chpl.com.pl/data_files/2011-08-18_SPC_Pantoprazol_Polfa_20mg.pdf
http://chpl.com.pl/data_files/2011-08-18_pl-spc-1356-02-IB003_clean.pdf